14.11.2021 490

Вітаємо з Днем виноградаря і винороба!

14 листопада в Україні відзначають День виноградаря та винороба. Відзначаючи належне кропіткій роботі українських виноробівта на підтримку ініціативи працівників виноградарсько-виноробної галузі України, 22 вересня 2020 року Президентом України був підписаний Указ №403/2020 «Про День виноградаря и винороба», в якому це свято офіційно встановлювалося у другу неділю листопада.

Колектив Уманського національного університету садівництва має в своєму складі провідну та передову, серед чисельних кафедр навчального закладу, кафедру плодівництва і виноградарства. З історичних характеристик виникнення кафедри: «В Умані «Школа учнів садівничих» була започаткована ще в 1842 р. при Царициному саду (нині парк «Софіївка»). Сучасна кафедра плодівництва і виноградарства завдячуючи науковцям, викладачам, лаборантам і студентському колективам тримає першість в країні з підготовки фахівців у сфері плодівництва, розсадництва та виноградарства забезпечуючи фахове садівниче спрямування спеціальностей «Садівництво і виноградарство», «Агрономія», «Захист рослин», «Садово-паркове господарство», «Технологія зберігання, консервування та переробки плодів і овочів»». Базою навчальної практики слугують університетські дослідні ділянки: сади і ягідники, плодовий розсадник і виноградник, оранжерейно-тепличний комплекс і споруди закритого ґрунту, а виробничої – передові садівничі господарства України, Польщі, Німеччини, Італії та Фінляндії.

Історія людства засвідчує, що вино – один з найкорисніших і найстарших алкогольних напоїв. Королем у приготуванні вин, не зважаючи на широкий перелік фруктів, є виноград. Користь від напою, при коректному поводженні, величезна: вино є чудодійним профілактичним засобом проти інфарктів та інсультів, допомагає у боротьбі проти злоякісних пухлин. Однак потрібен індивідуальний підхід, адже зловживання даним «цілющим нектаром» може призвести до негативних наслідків!

Україна має добре налагоджену винну промисловість з давніми традиціями, однак фахівці-винороби добре пам’ятають історичні віхи, коли було введено «сухий закон». Тоді галузь понесмла колосальні збитки, а відновлення практичної пам'яті про виноробство в країні, секретів і таємниць автентичного виноробства триває і досі.

Незважаючи на всі перипетії, студентам Уманського НУС дійсно поталанило, адже вони мають змогу опанувати не лише теорію, а й пройти всі етапи практичного процесу виготовлення справжнього вина. Адже, щоб отримати ідеальний результат, слід неухильно дотримуватися усталених технологій виробництва вина, яким навчають в університеті.

Поспілкувавшись з викладачами-науковцями кафедри плодівництва і виноградарства Уманського національного університету садівництва, можна довідатися чимало цікавих аспектів про виготовлення вина, адже наші професіонали добре знаються на ключових аспектах практичних технологій, а тому з упевненістю та відповідально стверджують: «За ферментацію відповідають винні і дріжджові грибки, що знаходяться на шкірці ягід і фруктів, які переробляють фруктозу, сахарозу і перетворять їх спирт. Крім спирту, в процесі ферментації виділяється також вуглекислий газ. Такий процес є незмінним у винотворенні.»

Дякуючи навчальним закладам, які, зберігаючи традиції рідної держави, примножують намагання земляків відродити професію виноградаря, прославити й увіковічнити її, працелюбним українцям та їх наполегливому і відповідальному ставленню до професії, велика кількість українських вин мають визнану європейську якість і експортуються до Європейського союзу та країн Північної Америки.

Шановні колеги, неперевершені професори, викладачі, лаборанти, студенти, працівники виноградарсько-виноробної галузі! Вітаємо вас із професійним святом! Бажаємо успіхів у праці, примноження досягнень як в професійній діяльності, так і в особистому житті, міцного здоров’я і благополуччя!

 

Ректорат

Профком