30.04.2013 3249

Незабутня екскурсія студентів 21-сп групи до Київської області

   19 квітня 2013 року студенти 21-сп групи факультету лісового і садово-паркового господарства за підтримки першого проректора Уманського НУС Івана Мостов’яка та декана факультету лісового і садово-паркового господарства Олександра Заморського відвідали Дендрологічний парк “Олександрія” Національної академії наук України  та ландшафтний парк у с. Буки.

   Дендропарк “Олександрія” є зразком садово-паркового мистецтва кінця XVIII - початку XIX століть.  Парк названий на честь засновниці Олександри Василівни Енгельгардт (Браницької). Вона була племінницею князя Григорія Олександровича Потьомкіна. Садибу в Білій Церкві отримала в подарунок від свого чоловіка – коронного гетьмана Польщі Ксаверія Браницького. Саме Олександра Василівна вирішила створити на місці садиби ландшафтний парк.

   На території парку “Олександрія” побудовано резиденцію роду Браницьких та архітектурні споруди, такі як Танцювальний та  Царський павільйони, колонада “Луна”, павільйон “Ротонда”, “Руїни”, “Китайський місток” та ін. Парк прикрашають бронзові і мармурові скульптури, вази, декоративні композиції з великих брил та штучних земляних підвищень. Під час громадянської війни “Олександрія” зазнала великих втрат, адже більшість архітектурних споруд було частково або повністю зруйновано. З парку вивезли багато скульптур, значної шкоди завдали насадженням. Ще один удар парк пережив під час Другої Світової війни  було пошкоджено значну частину дерев, ще більше постраждали будівлі.

   Сьогодні парк є великою архітектурною пам’яткою. Студенти 21-сп групи із великим задоволенням прогулювалися алеями парку і спостерігали за величчю багаторічних дерев та чагарників.

   На території парку зростає понад 2500 видів, форм та сортів рослин. Серед українських дендропарків це рекордна кількість. Причому багато рослин парку вже мають вік понад 200 років (дуб звичайний та червоний, сосна Веймутова, тюльпанове дерево, модрина польська та європейська, гледичія триколючкова, глід рожевий махровий та ін.).

   Нікого не залишила байдужим гігантська тополя-осокір – найстаріше дерево парку. Воно дивує не лише своїми велетенськими розмірами, але й віком – їй понад 130 років. Це унікальний показник для осокорів, які, зазвичай, не живуть довше 80-ти років.

   Неподалік від колонади “Луна” на греблі Лебединого ставка знаходиться “Китайський місток” – легка ажурна бесідка із своєрідно вигнутою крівлею, створена в дусі архітектури Південно-Східної Азії. Всі відвідувачі хочуть присісти поряд із китаянкою та погладити за бороду китайця – металеві скульптури розташовані біля містка. Наші студенти теж не втратили нагоду привітатися із борідкою китайця.

   Прямуючи від великої галявини на північний захід, ми потрапили у діброву площею 48 га. Деревостани основного масиву цієї ділянки парку представлені дубами 200-річного віку, але трапляються екземпляри, вік яких перевищує 300-400 років. Діброва парку унікальна і офіційно є головною його цінністю. Для студентів ознайомлення з дібровою стало особливо важливим, як для майбутніх спеціалістів садово-паркового та лісового господарства.

   Мандруючи парком, ми звернули увагу на неймовірну кількість ставків. Їх у парку більше двох десятків, однак більшість розташовані на закритій науковій території. Гладь водної поверхні з лебедями та дикими качками, неймовірна затишність узбережних балкових ландшафтів, дзюрчання струмків та гуркіт водоспадів приворожили наших студентів. 

   Різноманіття архітектурних пам'яток та скульптур “Олександрії”, неповторність та краса її ландшафтів залишили незабутній слід у серці кожного студента.

   Продовжилася наша екскурсія у с. Буки Сквирського району Київської області. Саме там знаходиться ландшафтний парк Івана Суслова, котрий почистив ріку Роставицю та на її берегах  розбив ландшафтний парк із баштами і підпірними стінами, містками, фонтанами, водоспадами, невеличким  зоопарком, церковним комплексом і будинком для сиріт.

   Комплекс складається з церкви св. Євгенія, дзвіниці св. Данила та каплиці святих Миколи і Олександра. Парк повністю належить родині Суслових. Унікальність у тому, що під церквою протікає водоспад, у якому навіть водиться риба. Навкруги ростуть дерева корінням догори. Візитною карткою є символ радянського Києва – фонтан-рулетка, який знаходився на Хрещатику.

   Під час прогулянки студенти отримали задоволення не лише від несподіваних архітектурних і ландшафтних рішень, а й від  допомоги іншим.

   Цікавою для студентів стала історія з числом 7. Іван Суслов вважає число сім щасливим для себе:

  • він – сьома дитина в сім’ї;
  • його ініціали СІМ (Суслов Іван Михайлович);
  • цифра 7 прикрашає його кабінет керівника в агрофірмі «Сквира»;
  • цифра 7 зустрічається на масивах будинків та на вимощених доріжках парку;
  • на території ми бачили машину, номера якої складаються виключно із цифри 7;
  • екскурсовод сказала, що Іван Суслов мріє збудувати 7 дитячих будинків (один на його рахунку вже є).

   Мета подорожі – показати студентам відмінні та спільні риси архітектурних та ландшафтних композицій минулого та сьогодення. При відвідуванні парків студенти отримали масу позитивних емоцій.

   Всі залишилися задоволені і висловлюють велику подяку керівництву вузу за цікаву, науково-пізнавальну та розважальну екскурсію.

Михайло Осіпов, куратор 21- сп групи