28.07.2021 335

День хрещення Київської Русі-України

День хрещення Київської Русі-України
День хрещення Київської Русі-України

Календар історичних подій нашої держави сповнений різноманітних пам’ятних дат. І однією з них є День хрещення Київської Русі-України, який відзначається з 2008 року, враховуючи значення православних традицій в історії і розвитку українського суспільства. Символічним також є те, що святкування відбувається у день пам’яті князя Володимира – Хрестителя Київської Русі.

Передісторія знакової для українського суспільства події сягає сивої давнини та переповідається у наступній інтерпретації: «… коли посланий Патріархом Константинопольським Николаєм Хрісовергом грецький філософ, задля проповідування християнства, повідав князю Володимиру історію створення світу та гріхопадіння, Боговтілення та Викуплення, розповів про друге пришестя, демонструючи ікону Страшного Суду. Володимир же, будучи під враженням, зітхнув: «Благо тим, що стоять праворуч (праведникам) і горе тим, що ліворуч (грішникам)». На що філософ князю порадив: «Якщо хочеш стояти з праведниками, то хрестися». Володимир, відпустивши грецького посла з подарунками, зібрав своїх старшин і бояр на раду, яка прийняла випробувати кожну віру. Таким чином послали крепких підданих мужів до мусульман, латинян і греків. Богослужіння греків в константинопольському храмі на честь Софії Премудрості Божої справило на послів найсильніше враження: «І не знаємо ми, на небі були чи на землі, бо на землі не можна бачити такої краси», – розповіли посли Володимиру після повернення до Києва».

Долучення князя у 988 році до віри Христової та хрещення жителів підвладних земель стало переломним не лише для Володимира, а й для всіх жителів Русі. До прийняття християнства «Повість временних літ» описує князя затятим, після прийняття – вірним християнином, просвітником, захисником бідних, знедолених і голодних, мудрим і справедливим правителем-реформатором, який діяв во благо однієї з наймогутніших держав тогочасного світу.

При святому рівноапостольному великому князі Володимирі Київська Русь досягла розквіту і її вплив розповсюдився далеко за встановлені межі, ставши міцним фундаментом для подальшого розвитку.

Блаженна кончина святого рівноапостольного великого князя Володимира настала 15 липня 1015 року в селі Берестове, поблизу Києва. Похований він був у Десятинному храмі та гірко оплаканий всім руським народом. При великому князі Київському Ярославі Мудрому (+1054) Руська Церква вже шанувала пам'ять святого князя Володимира, просвітителя Русі. Митрополит Київський Іларіон у своєму похвальному слові князю Володимиру (1050) називає його другим Костянтином, апостолом Руської землі.

Хрещення Київської Русі-України заклало фундамент єдності нашої держави. І вкотре засвідчило: ми господарі своєї землі, і з Господньою допомогою досягнемо миру та її подальшого розвитку.

Пресцентр Уманського НУС

 

Error