09.11.2021 322

Дбаючи про обізнаність та інтелект молоді, свідомо піклуємося про сьогодення та майбуття

9 листопада світова спільнота відзначає Міжнародний день боротьби проти фашизму, расизму та антисемітизму.

International Day Against Fascism and Antisemitism наголошує людству про перебіг історії, який має завершити навіки дії, що передують проявам насильства. А тому дата встановлена тим днем, коли відбулася перша масова акція фізичного насильства Третього рейху відносно євреїв.

Тож 9 листопада, за ініціативою Міжнародної мережі проти расизму UNITED, що об'єднує понад 500 організацій з 49 країн і діє незалежно від політичних партій і урядів, нині в багатьох країнах світу відзначається Міжнародний день проти фашизму і антисемітизму.

Українські громадяни відповідально відносяться до пам’яті несправедливо полеглих від фашистського режиму, пам’ятаючи, що саме цього дня 1938 р. почалися масові єврейські погроми – «Кришталева ніч» у Німеччині. «Кришталева ніч», або «Ніч розбитих вітрин»– цикл єврейських погромів, організованих нацистами в ніч з 9 на 10 листопада 1938 року на території Німеччини й Австрії. Така перша відкрита масова акція фізичного насильства Третього рейху відносноєвреїв лишила по собі понад 90 вбитих, а 30 тисяч євреїв були схоплені тавідправлені в концтабори. Сотні синагог було спалено дотла, а тисячі вітрин магазинів, якими володіли євреями, розбиті…Звідси і виникла історична назва погрому.

Безкарність і безвідповідальність за скоєні вчинки понесли за собою початок масового знищення європейських євреїв. «Кришталева ніч» стала стартовим пунктом у долі німецького й австрійського єврейства і прямою передумовою одного з найстрашніших злочинів нацистського режиму – массового винищення євреїв, Голокосту, наслідком яких було вбивсто 6 млн осіб.

Фашизм було переможено спільними зусиллями, але його ідеологію пам’ятають люди і намагаються присікати і в сучасному світі. Відлуння далекого історичного минулого тяжкими хвилями відбивається на сучасності. Високоморальні громадяни всього світу дбають про запобігання повтору дій фашизму, расизму й антисемітизму, але оновлена їх версія, маскуючись під новими термінами – «тероризм», «агресор», «ксенофоб», «екстремізм» – ведуть до розхитування моральних норм суспільства. Тож і завдання батьків, сучасних освітян, молодіжних організацій й усіх, хто причетний до просвітництва – пояснити молоді значення та наслідки таких слів.

Викладачі Уманського національного університету садівництва щорічно у Міжнародний день проти фашизму та антисемітизму проводять лекції, що стосуються історичних дат всього світового загалу. Практикуються виставки, перегляди літератури, диспути й інші заходи на спомин жертв нацизму та терору на національному і расистському, зокрема, антисемітському ґрунті.

Лише свідомі громадяни – обізнані, морально врівноважені – зможуть уникнути проявів ксенофобії, націоналізму, антисемітизму, расизму – всього того, що складає поняття «фашизм». Колектив навчального закладу, дбаючи про обізнаність та інтелект молоді, свідомо піклується про історичне сьогодення всього світу та рідної держави.

 

Пресцентр Уманського НУС