19.12.2021 193

Чарівне свято добра та благодійності

Чарівне свято добра та благодійності
Чарівне свято добра та благодійності

19 грудня усі ми чекаємо з великим нетерпінням, адже у цей день до малечі приходить добрий чарівник – Святий Миколай, а дорослі можуть відчути себе добродіями-благодійниками, які допомагають дітям вірити у казку та диво.

За історичними переказами, Святий Миколай жив у 200-х роках нашої ери в родині вірян. Батьки намагалися виховувати свого сина у релігійній атмосфері. Він ріс аскетом, завжди намагався допомогти всім, хто цього потребував. Через деякий час поїхав до Риму, де освятився і став священиком. Після смерті батьків Миколай роздав спадок родини біднякам, однак для того. аби люди не почувалися зобов’язаними  за дарунки, робив це таємно. Та святого Миколая вистежили і на знак великої шани призначили єпископом.

Святий Миколай творив добро, допомагав нужденним, визволяв полонених, дбав про сиріт.. За добрі справи його називали Чудотворцем, образ якого ще при житті став для людей символом віри у диво. Після смерті Миколая канонізували, і нині він вважається одним з найвідоміших християнських святих.

День Святого Миколая розпочинає низку зимових святкувань, які стали традиційними для нашого народу ще з 1088 року, за часів правління Всеволода Ярославовича. З 19 грудня починалися передноворічні ярмарки, під час яких дівчата та хлопці купували необхідне для пошиття обрядових костюмів, вечорниць і колядок. У день Святого Миколая дівчата обов’язково ворожили на майбутню долю. А ще вважалося, що святий Миколай пробачає гріхи, тому цього було дня прийнято просити вибачення.

У сучасній Україні з’явилася ще одна традиція до дня Святого Миколая: оскільки він вважався покровителем сиріт, в цей день потрібно навідатися до дитячого будинку та подарувати дітям радість хоча б своєю присутністю, а ще краще – принести іграшки й імбирне печиво, фрукти та солодощі.

В Україні серед наших пращурів існував особливий обряд – люди пекли печиво – «миколайчики», які потім роздавалися дітям. А от сучасний звичай дарувати подарунки на день Святого Миколая прийшов до нас з Німеччини. У X столітті учні церковно-приходської школи, що працювала при Кельнському соборі, отримали солодощі в мішечках. Це сталося 6 грудня, коли католики святкують день Святого Миколая. Це дуже сподобалося простим німцям і дуже скоро традиція закріпилася.

Шановна університетська родино! Хай низка затишних новорічних свят почнеться добрими, благими справами та вірою в те, що ви є чудотворцем. Хай ваші мрії стануть реальністю, відновиться мир у душах і в країні, адже ми є добродіями для ближніх. Цінуймо своє оточення, здоров’я всім і добра!

Пресцентр Уманського НУС