21.11.2021 369

21 листопада – Всесвітній день вітань

Кожен день, особливо зранку, територія Уманського національного університету садівництва сповнюється посмішками та дзвінкими побажаннями гарного дня. Незважаючи на пору року та наявність опадів такі вітання незмінно покращують настрій і налаштовують кожного на мажорний лад. Однак як часто, серед серйозності буднів, важливості ситуацій і реформ та суперечності думок, нам складно знайти час для простого «вітаю»? Але ж важливість відволікання від буденної течії життя на приємні справи, на побажання добра ближнім є важливим для психологічного здоров’я.

Всесвітній день вітань почали відзначати у 1973 році, а своїм народженням свято зобов’язане братам Брайану і Майклу Маккормак, які мешкали в Сполучених Штатах Америки, штату Небраска. У цей день достатньо 10 разів привітатися з незнайомими людьми – і вважайте, ви вже відсвяткували та прожили день недарма! Саме дана флешмоб-гра стала гарною ідеєю братів у період напруженості «холодної війни» добрим позитивним поштовхом до поліпшити ситуацію міжнародної напруги.

Вітання – невід’ємна складова при зустрічі. Зазвичай ми використовуємо усні, словесні та тактильні привітання. Кивок головою, уклін, рукостискання, доторкання до плеча, поцілунок повітряний або тактильний (в рамках безпеки протидії пандемії нині не використовують). «Привіт!», «Доброго ранку!», «Як ся маєте?», «Доброго здоров’я!» й інші вітальні слова мають на меті побажання одне одному міцного здоров’я та гарного настрою на весь день. І нині понад 140 країн світу беруть участь у даному флешмобі та долучають загал до гри.

Скільки разів у день ви вітаєтесь? Чи відомо що раніше було прийнято кланятися один одному, знімаючи головний убір, і вже по привітанню можна було визначити статус людини. Звичай знімати капелюха прийшов до нас з лицарських часів, адже лицарі демонстрували обличчя лише тому, кому довіряли та бажали добра, проявляли чистоту своїх намірів, знімаючи шолом.

Стилі вітань серед людей різних країн трохи різняться: японці воліють кланятися один одному, французи обмінюються тактовними дотиками щік, американці вітаються запитаннями «Як справи?», індуси, складаючи долоні перед грудьми, злегка схиляють голову. Існує безліч племен і країн де вітання, на думку українців, виходять за межі моральних норм і сучасного етикету: наприклад, плюватися, коли проявляєш доброзичливість при зустрічі (Кенія, плем’я Акамба), а стискати кулаки при зустрічі є нормою для остров’ян з острова Пасха.

Сучасне суспільство стало притримуватися поглядів, що марнотратство у словах призводить до невиправданих фінансових витрат. Новітні тенденції у сферах спілкування все більше тяжіють до лаконічних побажань.

Шановні колеги! Хай день вітань стане для вас змогою подолати страхи перед новими знайомствами, світлим провідником у світ друзів, мирної країни та доброзичливості! Але пам’ятайте: лише щирі вітання можна вважати дійсними не лише в цей день, а й повсякчас.

Зі святом вас вітаємо щиросердечно!

Пресцентр Уманського НУС