18.05.2025 66

18 травня — День боротьби за права кримськотатарського народу, День скорботи і пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу

Громада Уманського національного університету пам'ятає про трагічні події депортації кримських татар — темної сторінки в історії Криму. День слугує нагадуванням про страждання і несправедливість, з якими зіткнулася кримськотатарська громада під час Другої світової війни.

Університетська спільнота згадує історичні події, переглядає документальні хроніки: Вранці 18 травня 1944 року радянська влада примусово вивезла майже 200 000 кримських татар, мешканців Криму. Сім'ї були розірвані, будинки конфісковані, а окремі особи були піддані нелюдським умовам під час депортації до Центральної Азії, тому тисячі людей загинули по дорозі, пізніше — від голоду, хвороб і важких умов життя.

Депортація кримських татар була формою колективного покарання, запровадженого сталінським режимом на основі неправдивих звинувачень у співпраці з нацистами. Радянський уряд звинуватив кримських татар у тому, що вони є «зрадниками» та «ворогами держави», без жодних доказів чи належної правової процедури.

Для кримськотатарської громади 18 травня — це день пам'яті та роздумів, вшанування пам'яті тих, хто загинув, і тих, хто пережив депортацію. Це день, який закликає світову спільноту вшанувати пам'ять тих, хто постав перед несправедливістю без зброї та щита правосуддя та в безвиході не зміг себе захистити.

Стійкість і силу кримськотатарського народу перед обличчям випробувань не забути ніколи, особливо в час, коли «режими» продовжують знищувати народи. Відзначаючи 18 травня — День пам'яті жертв депортації кримськотатарського народу, світова спільнота має діяти, щоб покласти край звірствам, які кояться проти спільнот. Людство має впевнено прагнути до того, щоб така несправедливість ніколи не повторилася.

Світла пам'ять жертвам депортації кримських татар…