14.04.2021 690

Таланти вченого та педагога Віктора Гаврилюка

Славетними іменами повниться Уманський національний університет садівництва. Професорсько-викладацький склад навчального закладу – це плеяда професійних, компетентних особистостей, сповнених життєвої і професійної мудрості, які допомагають вихованцям відчути впевненість і освіченість, вміння відійти від традицій і прийняти більш раціональні, практичні методи. Й одним із викладачів, ім’я якого на устах колег і досі, є Віктор Гаврилюк – кандидат біологічних наук, доцент, колишній завідувач кафедри ботаніки.

Таланти вченого та педагога Віктора Гаврилюка

Віктор Антонович навчався в Уманському сільськогосподарському інституті і по завершенню практичної діяльності повернувся в Альма-матер, аби присвятити себе викладацько-науковій діяльності.

Музейна кімната бібліотеки Уманського НУС містить в експозиції малюнків Віктора Антоновича. І в них яскраво проглядається точність і уважність до природніх деталей, любов до справи всього життя – ботаніки. Провайдер знань і навичок, викладач Віктор Гаврилюк розглядав свою життєву справу та діяльність як наслідок ставлення до самого себе. Завжди позитивний настрій впливав на продуктивність праці й ефективність трудових теренів, спонукаючи і студентів-вихованців до досягнення нових вершин та руху за покликанням.

Таланти вченого та педагога Віктора Гаврилюка

Результати трудової і творчої діяльності доцента Гаврилюка на сьогодні є надзвичайно цінними, адже в серйозному науковцю жив геніальний талановитий художник-самоучка. Музу для натхнення зображення рослин Віктор Антонович знаходив як у живому середовищі й оточенні, так і на марках і листівках, адже всі вони переважно передавали велич і красу природи: квіти, пейзажі, флора, фауна, морська тематика (маринізм), живопис. Акварелі-мініатюри, ескізи, етюди, зарисовки, створені автором в студентські, аспірантські та викладацькі роки, можна переглянути в музейній кімнаті бібліотеки Уманського НУС.

Таланти вченого та педагога Віктора Гаврилюка

Допитливість Віктора Гаврилюка як ботаніка не обмежувалася рослинами просторів Батьківщини. І хоча подорожувати було складно, Віктор Антонович користувався атласами з різних країн. Так, зокрема, прослідковуємо світлини монографії «У пошуках щастя: життєвий шлях ботаніка В.А. Гаврилюка в щоденниках, листах, спогадах сучасників» (видавець Паливода А.В. Київ, 2018 р.) зарисовки екзотичних рослин за німецьким атласом «Світ рослин» («Atlas des Pflanzenreich») 1952–1953рр. Хист до живопису допоміг автору зберегти риси цінних рослин на папері, легко їх транспортувати з будь-якого міста: «Морошка» (1957 р., Чукотка); «Аконіт дельфінієлистий» (1957 р., Чаплинські Гарячі Ключі, заплава, Чукотка), «Шипшина голчаста» (1961 р., Сива Маска), «Гвоздика пишна» (1961 р., Полярний Урал). Автор дивовижно-натуралістичних акварелей користується книгами, в яких черпає для себе і своїх наступників глибинні та вагомі знання про природу та її тонкощі, будову, розмаїття. Акварелі плодів із книги «Помологія» – «Ренат Ландсбергский», «Бере Наполеон», «Бере Лигеля», «Марьяна», «Лесная красавица», «Александровка» – показують плоди фруктів як в розрізі, так і в цілому вигляді і виглядають на зображеннях соковитими та стиглими. Милують око і пейзажі автора, які передають настрій і час доби, широчінь і неосяжність природніх просторів: «Берег полуострова Камчатка с борта корабля», «Залив Корфа. Вид с горы Пипивитхан».

Таланти вченого та педагога Віктора Гаврилюка

У 2018 році в Уманському НУС відбулася презентація монографії «У пошуках щастя: життєвий шлях ботаніка В.А. Гаврилюка в щоденниках, листах, спогадах сучасників», приурочена до 90-ї річниці від Дня народження канд. біол. наук, доцента, завідувача кафедри ботаніки Віктора Антоновича Гаврилюка.

Таланти вченого та педагога Віктора Гаврилюка

Атмосфера Уманського національного університету садівництва завжди надихала викладачів і студентів на творчий підхід до праці. І немає студентів і викладачів колишніх: усі, хто одного разу побував у стінах навчального закладу прикипають до нього душею та серцем. Саме тому тут і нині працюють і здобувають освіту лише цілеспрямовані, впевнені в собі та власному виборі особистості. А когорта сподвижників науки завжди оновлюється, поповнюючись іменами сучасників.

Пресцентр Уманського НУС

Рубрика: Бібліотека