13.01.2021 1554

На Маланки та Василя у Щедрий вечір Старий Новий рік зустрічаємо

Український люд з року в рік все активніше відроджує свята народної традиції. І, мабуть, найбільше їх об’єднано 13 січня, адже саме в цей день ми святкуємо Щедрий Вечір, свято Преподобної Маланії та Святого Василя та Новий рік за старим стилем.

Важливою складовою прадавнього обрядового циклу українців є Старий Новий рік. Зумовлене дане свято розбіжністю між світським григоріанський календарем і церковним православним юліанським. Таким чином і з’явився в українців другий Новий рік, за старим стилем, який припадає на 14 січня. І саме 13 січня в церквах відбуваються богослужіння на знак подяки та завершення року. В оселях же панує Щедрий вечір: накривають гостинні столи скоромними стравами – шинка, холодець, ковбаси, пироги з м’ясом, млинці з лівером, свинячий смалець з часником, вареники з печінкою та копченості, а головною окрасою столу є кутя – символ щедрості та достатку родини. Ця страва, за віруваннями та народними звичаями, є свяченою, адже допомагала вірянам «в щасті, мирі, багатстві нових свят дочекати».

Вікна в оселях цього вечора віконницями не закривали, адже вони осяювали стежку, якою до хати йшли щедрі на гарні побажання щедрівники. І линула по всіх закутках славнозвісна щедрівка: «Щедрий вечір, пане господарю, Стережи, Боже, твого товару, Твого товару, всякого статку. Молимо Бога за отця, за матку. Добрий вечір!».

Шановні колеги та друзі, студенти та випускники! Старий Новий рік – чарівне свято, сповнене загадковості та чудес. Воно дає можливість нам знову зустрітися з родиною у затишному колі, відчути себе дітьми, вкотре повірити у диво та ще раз загадати бажання. Вірте! Все здійсниться!

Хай буде щастя у всіх родинах, хай всі будуть здорові і ми прокинемося завтра у мирній Україні. Зі святом, дорогі, зі Старим Новим роком!

Пресцентр Уманського НУС