30.10.2013 6369

Відділення відсадків у маточнику вегетативно розмножуваних підщеп

На дослідних ділянках Уманського НУС гаряча пора: студенти ІІ курсу факультету плодоовочівництва, екології та захисту рослин проходять навчально-виробничу практику, під час якої відділяють і вибирають підщепи для висаджування у ґрунт. Цей клопіткий процес відділення пагонів від маточної рослини супроводжується сортуванням: відсадки І і ІІ сортів висаджують у поле для окулірування, а третього – на дорощування. Надмірно товсті відсадки використають на зимове щеплення. Передує процесу відділення пагонів від маточної рослини дефоліація – обривання листя. Тож буйному весняному цвітінню яблунь передує напружена праця співробітників навчально-науково-виробничого відділу, викладачів кафедри та студентів.

Відділення відсадків у маточнику вегетативно розмножуваних підщеп

Навчальна практика з розсадництва проходить під керівництвом майстра з плодового розсадництва, кандидата сільськогосподарських наук, старшого викладача Романа Буцика. Зі студентами працюють аспіранти кафедри плодівництва та виноградарства Ольга Шарапанюк (керівник 21-П групи), Макар Терещенко (22-П групи) та Андрій Чаплоуцький (21-ЗР групи).

Контролює правильність виконання робіт завідувач кафедри плодівництва і виноградарства професор Олександр Мельник, школа передового досвіду якого добре відома в садівництві світового рівня. Консультації надає також провідний викладач курсу «Розсадництво» доцент Володимир Майборода.

Маточник вегетативно-розмножуваних підщеп площею 0,9 га на території ННВК є чудовою базою для практичних занять та наукових досліджень, адже у ньому зібрана чи не найбільша колекція клонових підщеп плодових культур в Україні, а частину оздоровленого садивного матеріалу придбано за кошти проблемної науково-дослідної лабораторії плодового розсадництва.

Спочатку студенти опановують матеріал теоретично, а потім мають змогу на практиці пройти увесь технологічний процес вирощування садивного матеріалу: від вирощування саджанців до висаджування їх в сад та збору врожаю, що завершується дегустацією плодів під час аудиторних занять. У маточнику клонових підщеп проводяться також наукові дослідження докторантами та аспірантами кафедри плодівництва і виноградарства, виконуються студентські дипломні роботи.

Відділення відсадків у маточнику вегетативно розмножуваних підщеп

Саджанці яблунь користуються хорошим попитом серед місцевого населення та фермерів, для яких їх вирощують за попередньою домовленістю. Частина підщеп використовується для навчання студентів (закладання так званого першого поля розсадника, окулірування підщеп та вирощування садивного матеріалу у другому полі) у процесі навчального курсу «Розсадництво».

Складова навчального процесу, що відбувається під час навчально-виробничої практики студентів у маточнику вегетативно-розмножуваних підщеп, є науковою базою підготовки висококваліфікованих агрономів-садівників, а отже – однією з рушійних складових поступального розвитку садівничої галузі, якою славиться Уманський національний університет садівництва.

Прес-центр університету