11.06.2021 668

Круглий стіл «Ветеран. Освіта. AGROSTART-UP»: діалог заради майбутнього

10 червня в Уманському національному університеті садівництва розпочав роботу круглий стіл «Ветеран. Освіта. AGROSTART-UP». Ініціатором зустрічі виступило Міністерство у справах ветеранів України, учасниками – Міністерство освіти і науки України, Міністерство економіки України, Міністерство аграрної політики та продовольства України та Державна служба зайнятості України.

Місцем зібрання було обрано Уманський НУС, адже навчальний заклад спрямований на надання учасникам АТО і членам їх родин актуальних знань у сфері сільського господарства та садівництва, зорієнтованих на сучасні бізнес-інтереси громадян і потреби суспільства. Пріоритетними питаннями круглого столу було оголошено обговорення актуальних аспектів створення комфортного освітнього середовища для ветеранів війни та членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) таких осіб та підтримки їх підприємницьких ініціатив в агропромисловому комплексі на рівні держави та регіону.

Регламент засідання передбачає дводенну роботу провідних фахівців й очільників різних сфер діяльності нашої держави у питаннях стосовно покращення рівня життєдіяльності та підвищення комфорту освітнього середовища в аспектах підприємницьких ініціатив військовослужбовців і їх рідних на післявоєнному етапі життя.

Вірне спрямування круглого столу, аби дискусії присутніх і доповідачів трималися в рамках компетенції як університетського спрямування, так і часового ліміту, відведеного на доповіді, тримав модератор, проректор з науково-педагогічної роботи Уманського НУС Михайло Мальований.

Круглий стіл «Ветеран. Освіта. AGROSTART-UP»: діалог заради майбутнього

Олена Непочатенко, ректор Уманського національного університету садівництва, привітала присутніх, побажавши плідної праці на необхідній для науково-практичного агропромислового суспільства ниві діяльності: «Ми раді поділитися досвідом нашої роботи, адже з категорією військовослужбовців, ветеранів війни, учасників бойових дій в зоні АТО та їх сімей наш навчальний заклад працює вже понад чотири. Минулого тижня університет випустив слухачів проєкту «Ukraine – Norway» «Перепідготовка і соціальна адаптація військовослужбовців і членів їх сімей в Україні». Колектив Уманського НУС спрямовує всі можливі зусилля на допомогу військовослужбовцям і їхнім родинам, адже, окрім згаданого проєкту, в університеті загалом на всіх спеціальностях навчається понад дві сотні таких студентів».

Обговорення проблем перепідготовки та соціальну адаптацію військовослужбовців висвітлювали головні аспекти зустрічі: пошук контакту з середовищем ветеранів, визначення їх цілей і пріоритетної зацікавленості для подальшої успішної реалізації в агросфері у рідній державі.

Спікерами заходу від державних і регіональних владних структур і закладів освіти стали:

Ігор Безкаравайний – заступник Міністра у справах ветеранів України;

Володимир Левчук – заступник Міністра у справах ветеранів з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації;

Олег Шаров – генеральний директор Директорату фахової передвищої, вищої освіти Міністерства освіти і науки України;

Артем Ріпенкозаступник директора Державного центру зайнятості;

Ярина Танчак – начальник відділу фандрайзингу, кандидат економічних наук Університету банківської справи;

Михайло Мальований – проректор з науково-педагогічної роботи Уманського національного університету садівництва;

Сергій Фролов – директор Департаменту агропромислового розвитку Полтавської обласної державної адміністрації;

Тетяна Дементьєва – представник департаменту соціального захисту населення обласної державної адміністрації.

Від представників ветеранського аграрного бізнесу слово тримали:

Олександр Куклишин – військовий волонтер, голова ГО «Зелена Смуга», керівник проєкту «Україна наймає ветеранів»;

Тарас Лелюх – учасник бойових дій, підприємець, співзасновник ТОВ «ДЕМЕТРА АГРО-ГРУП»;

Володимир Калюжний – голова ГО «Ветерани АТО Лиманщини», співзасновник однойменного сільського господарчого кооперативу;

Артем Пєлєвін – волонтер, підприємець.

Круглий стіл «Ветеран. Освіта. AGROSTART-UP»: діалог заради майбутнього

Ключовими аспектами засідання були зацікавлені всі присутні, адже питання, що стосуються ветеранів АТО, мають різні точки зору з позиції освітніх компетентностей у профільному міністерстві і в самих потенційних співшукачів. Тому нині, обговорюючи спільні точки перетину, учасники круглого столу мали всі можливості спрямувати освітню діяльність на благо та розвиток даної категорії населення. Водночас варто зазначити, що держава нині надає низку привілеїв у сфері здобуття освіти учасниками бойових дій і членами їх сімей: доступність загальної та спеціальної освіти, безоплатне здобуття освіти для ветеранів і для дітей загиблих, реалізація переведення на бюджетну форму навчання за умови наявності необхідного пакету документів, що засвідчують право на пільги.

Круглий стіл прикрасила і ще раз нагадала присутнім про те, що війна триває, виставка світлин відомого для уманського загалу керівника творчого соціального фотопроєкту «Незламні» Семена Сапаєва. Яскраві фотопортрети вразили гостей заходу своєю силою та прихованим болем, адже очі жінок, які пережили найбільше горе в світі, вказують глядачам: «Тримаймося завжди, донесемо сучасникам і наступному поколінню – це не суха історія, треба любити і дбати про ближнього уже сьогодні! Час настав!».

Круглий стіл «Ветеран. Освіта. AGROSTART-UP»: діалог заради майбутнього

По закінченню офіційної частини зібрання, учасники круглого столу мали змогу ознайомитися з навчально-практичними ділянками Уманського НУС.

Круглий стіл «Ветеран. Освіта. AGROSTART-UP»: діалог заради майбутнього

Сподіваємося, що круглий стіл став дієвим засобом для відкритого діалогу представників різних рівнів влади та ветеранського аграрного бізнесу й освітян, а озвучені під час дискусій пропозиції будуть покладені в основу майбутньої освітньої стратегії.

Пресцентр Уманського НУС