-= Меню =-

За ясний Великдень
В родинному колі!
ХРИСТОС ВОСКРЕС!

Великдень – велике християнське свято. Попри те, що напередодні Великодня розіп'яли Христа, це свято сповнене радістю, бо Христос Воскрес, щирими побажаннями смачної паски, добра і злагоди у кожній родині.

Щороку дата Великодня може випадати на різні дні й місяці, оскільки обчислюється за місячно-сонячним календарем. У 2021 Великдень припадає на 4 квітня в західному християнстві і на 2 травня – у східному. Для українців Великдень – основне річне свято. Його звичаї передаються з покоління в покоління, і багато з них виконуються і в наш час… Тому давайте знову помандруємо великодніми традиціями і зануримося в свято з вірою в Бога і любов'ю до людей.

Ніч перед Великоднем потрібно провести у молитві, просячи прощення гріхів і очищення душі. Опівночі в церквах розпочинаються святкові богослужіння, а дзвін сповіщає про Воскресіння Христове та початок великодньої служби.

Вранці усі вітаються "Христос Воскрес!", на що завжди у відповідь чути "Воістину Воскрес!". Збираючись до церкви, до великоднього кошика обов'язково кладуть яйця і паску, а далі те, що людина може собі дозволити. Єдине чого не варто нести до церкви, так це спиртне.

Великоднє яйце – один з найдавніших символів зародження і вічного оновлення життя, а також воскресіння Христа. За переказами, перше пасхальне яйце подарувала Марія Магдалина римському імператору Тиберію, коли прийшла повідомити добру новину. Але імператор не повірив у воскресіння Ісуса Христа і сказав, що це рівнозначно тому, що біле яйце раптом стане червоним. Після цих слів яйце дійсно стало червоного кольору, що символізує кров Ісуса, пролиту на хресті. Церква не забороняє фарбування яєць у різні кольори, але наклейки та інший декор рекомендує обирати з обережністю, уникаючи зображень Христа, Богородиці й інших святих.

Паска – символ вічного життя, Царства Небесного та воскресіння, яким став для людей Ісус Христос. Вона має бути урочистою і пишною, приправленою родзинками, курагою чи цукатами. Накривають святковий кошик вишитим рушником із надписом "Христос Воскрес!", що означає нескінченність життя.

Під час освячення варто запалити свічку від благодатного вогню, який православні храми чекають з Храму Гробу Господнього з Єрусалима. Сяйво свічки символізує світло, щоб не блудити у житті, бути життєрадісними і ставати світлом для інших.

Після богослужіння в церкві вся сім'я збирається за святковим столом. Трапеза починається з освячених паски та яйця.

До Великодня обов'язково треба закінчити усю велику домашню роботу, оскільки на свято і ще кілька наступних днів категорично не можна робити ремонт, прибирати, працювати на городі тощо. Також на Великдень не слід відвідувати могили рідних – для цього є спеціально відведені дні. Світле Христове Воскресіння символізує перемогу життя над смертю, і люди мають в цей день радіти, тому не треба сваритися і лихословити. Вважається, що цього дня негативна енергія повертається вдесятеро сильніше.

Святкується Воскресіння Христове 40 днів. Такий термін обрано не випадково, оскільки символізує сорокаденне перебування Христа на землі після воскресіння. Найбільш урочисто відзначають першу седмицю, в народі її називають Світлим тижнем.

Бібліотека Уманського національного університету садівництва від щирого серця поздоровляє Вас, шановні читачі, з Пасхою Христовою, і нехай царюють у Ваших серцях радість і душевний спокій! Нехай до вашої оселі прийде здоров'я, любов, щастя, добробут! Душа нехай світлішою стає, серце пломеніє любов'ю, а помисли стануть щирими та добрими! Всіх земних благ Вам!

Тетяна Сержук, бібліотекар ІІ категорії