+38 (04744) 3-07-32
Остання редакція: 13 грудня 2019

Аграрна освіта - це престижно: переваги і можливості

З кожним роком світ невпинно розвивається – збільшується кількість населення планети, зростають його потреби, стрімкими темпами крокує технічна революція. Докорінних змін зазнає не лише суспільство, а й виробнича сфера. Незмінним залишається той факт, що первиною потребою людини являються продукти харчування, одяг, житло та інші товари першої необхідності, адже, передусім, саме вони необхідні для підтримки життя, а також забезпечують можливості реалізації інших потреб: соціалізації, безпеки, поваги, самовираження. Джерелом всього, що необхідно для забезпечення фізіологічних потреб людства являється сільськогосподарське виробництво, оскільки не можливо прожити без хліба, овочів, фруктів, без ситної каші, м’яса і молока. Ці продукти проходять довгий шлях від поля до нашого столу, і управляють ним кваліфіковані фахівці.

З огляду на це аграрна сфера надзвичайно важлива для економіки будь-якої держави. Перед фахівцями цієї сфери, враховуючи невпинне зростання населення планети, стоїть глобальне завдання – виробити достатньо, щоб забезпечити все людство. Для цього вони проводять наукові дослідження, виводять нові сорти рослин і породи тварин, розробляють мінеральні добрива і засоби захисту, застосовуючи технології з використанням генної інженерії та біотехнології, робототехніки та електроніки. Сільське господарство важливе не лише для виробництва харчових продуктів, а й для виготовлення тканин, ліків, будівельних матеріалів, біопалива тощо.

Фахівці аграрної сфери завжди будуть затребувані на ринку праці. Особливо в Україні – аграрній державі, серед природних багатств якої найродючіші землі і сприятливий клімат для сільського господарства. Незважаючи на нестабільну політичні і економічну ситуацію, сільське господарство продовжує залишатись локомотивом економіки та нарощувати свій потенціал на світовому аграрному ринку. Згідно статистичних даних на даний час аграрна продукція, вироблена в Україні, може нагодувати 600 млн. людей. Тому з впевненістю можна сказати, що всі хто обрав чи обере аграрний фах, ніколи не залишить у програші.

Аграрна освіта – це престижно та актуально. Сільське господарство вийшло за межі сільської місцевості. Невід’ємною його складовою є агрохолдинги, елеваторні та тваринні комплекси, птахофабрики, переробні заводи, логістичні центри, хімічні, насіннєві, консалтингові, дистрибуційні та торгові компанії. Та й зовнішній вигляд аграрного виробництва змінився. Тепер це не фуфайка і кирзові чоботи, під впливом науко-технічної революції воно докорінно змінилось. Новітні комп’ютерні технології вже активно використовуються у фермерському господарстві. Цей напрямок включає точне землеробство, генну інженерію та біотехнології, розумні системи управління фермою, різноманітних дронів та роботів, а також електронні системи продажу.

Одночасно з цим кар’єра в агросфері в певній мірі творча. Адже вимагає неформального підходу до справи і передбачає тісний зв’язок з природою. Це праця на свіжому повітрі, спілкування з землею, гармонія з природою. Потрібно вміти не лише брати від землі, а й віддавати.

Аграрні фахівці належать до списку найбільш потрібних професій в Україні, а попит на них незмінно залишатиметься високим. Аграрний сектор росте з кожним роком, а тому кваліфікованих фахівців з аграрною освітою потребує ціла низка сфер бізнесу.

Яскравим прикладом кар’єрного і матеріального благополуччя працівників, які пов’язали своє життя з аграрним бізнесом, є випускники Уманського національного університету садівництва. Уже 175 років він являється центром аграрної освіти і науки України. У далекому 1844 році розпочалась розбудова навчального закладу з підготовки кваліфікованих фахівців-садівників. А нині це – заклад вищої освіти найвищого ІV рівня акредитації, який гордо підтверджує свій статус національного, отриманий у 2009 році, регіональний університетський центр, який об’єднав у своїй структурі сім навчальних закладів Черкаської області і налічує 13 тис. студентів.

Аграрний Кембридж у серці України, місто у місті – так називають Уманський національний університет садівництва, в якому готують висококваліфікованих фахівців для аграрного виробництва та для решти галузей економіки. Зокрема, в університеті можна здобути освіту на 6 факультетах за такими спеціальностями:

1.     Факультеті економіки і підприємництва:

• підприємництво, торгівля і біржова діяльність;
  • економіка;
  • облік і оподаткування;
  • фінанси, банківська справа та страхування;
  • маркетинг;
  • комп’ютерні науки.

2.     Факультеті менеджменту:

• менеджмент;
  • публічне управління та адміністрування;
  • готельно-ресторанна справа;
  • туризм;
  • право;
  • філологія.

3.     Факультеті агрономії:

• агрономія.

4.     Факультеті плодоовочівництва, екології та захисту рослин:

• екології;
  • захист і карантин рослин;
  • садівництво та виноградарство;
  • технології захисту навколишнього середовища;
  • біологія;
  • науки про Землю.

5.     Інженерно-технологічному факультеті:

• харчові технології;
  • агроінженерія.

6.     Факультеті лісового і садово-паркового господарства:

• лісове господарство;
  • садово-паркове господарство;
  • геодезія та землеустрій.

В Уманському НУС здійснюється підготовка фахівців за максимально широким переліком спеціальностей, що, в свою чергу, дозволяє його випускникам з легкістю працевлаштовуватись у різних сферах аграрного сектора. Крім того, завдяки професійному викладанню та комплексному підходу до підготовки студентів, останні з легкістю знаходять роботу і в суміжних галузях.

Таким чином, аграрна освіта - більш ширше поняття, ніж може здатися на перший погляд, і дозволяє будувати кар’єру в різних галузях економіки.

Тетяна Кравченко, фахівець підготовчого відділення