02.06.2021 409

Організатори та співорганізатори, безпосередні учасники проєкту «Ukraine – Norway» Project «Перепідготовка і соціальна адаптація військовослужбовців і членів їх сімей в Україні» відвідали другого червня Уманський національний університет садівництва з нагоди випуску слухачів трьохмісячного курсу за спеціальністю «Організація власного бізнесу в садівництві та овочівництві».

У рамках проєкту до знакової для його учасників події долучився відомий вже для Уманщини керівник творчого соціального фотопроєкту «Незламні» Семен Сапаєв. Талановитий молодий фотограф презентував світлини дружин і матерів загиблих військовослужбовців, які продовжують бути сильними, жити, працювати, перейматися долями інших людей і брати активну участь у суспільному житті. Подія, що вже ввійшла в історичну віху Уманського НУС, стане для учасників, відвідувачів та організаторів незабутньою та знаковою, адже, допоки точиться війна, немає спокою всім громадянам України. На світлинах національне вбрання символічно поєдналося з військовим одностроєм, виказуючи водночас тривогу та патріотизм. І з яскравих фото на нас зворушливо та символічно дивляться глибокі очі матерів і жінок, яких чорним крилом тронулися скрижалі жахіть війни.

Одразу, як приклад єднання та турботи про військовослужбовців, загалу було представлено учасників проєкту «Норвегія –Україна», головним аспектом якого є професійна перепідготовка цільової групи на цивільні спеціальності, що користуються попитом на ринку праці України, а також сприяння учасникам проекту у правовій і соціальній адаптації до умов життя у громадянському суспільстві. Виконавцями основної частини проєкту є навчальні заклади України, зокрема, Уманський національний університет садівництва, й Університет Нурланду (Норвегія), які організовують і здійснюють професійну перепідготовку учасників проєкту за обраними спеціальностями в обсязі 500 академічних годин. По завершенню виконання завдань курсової перепідготовки випускники отримують три документи: свідоцтво про професійну перепідготовку державного зразка (від Уманського національного університету садівництва), спільний сертифікат університету Нурланду й українського навчального закладу, спільний диплом Міністерства закордонних справ і Міністерства оборони Норвегії.

У ході професійної перепідготовки учасники проєкту отримують допомогу у правовій адаптації, психологічній реабілітації, яка, за відгуками учасників, стала ефективним джерелом інформаційного ресурсу та практично втілилась у життєвий простір військовослужбовців і їх родин, у працевлаштуванні й організації власного бізнесу. Важливо, що критерієм якості проєкту є покращення умов життя його учасників. А тому, по завершенню навчальної програми, випускники готові переглянути й оцінити результати власної діяльності. Курсова перепідготовка згуртувала студентів і дала змогу не лише знайти друзів-однодумців, а й повірити у власні сили після нелегких років військової служби.

Олена Непочатенко, ректор Уманського НУС, розпочавши церемонію вручення дипломів випускникам привітала присутніх і висловила гордість за навчальний заклад, який було включено до переліку учасників проекту, адже «… навчання і надання професій родинам учасників війни, є надважливим, життєво необхідним для соціалізації людей таких категорій».

Підполковник Бойє Гардер Ліллеруд, аташе з питань проєкту, звернувся з вдячністю до всіх, хто мав можливість працювати та навчатися у даній програмі. «Високий рівень успішності, який виявляють учасники таких проектів, допомагає програмі існувати в державі з 2003 року. Такі навчальні проекти є важливим внеском на шляху країни до успіху», – зазначив доповідач.

Координатор проєкту «Ukraine – Norway» Ольга Філіна у зверненні до випускників висловила надію на успішну історію їх становлення у професійній сфері.

Подякував організаторам й учасникам проекту голова громадської організації «Спілка учасників АТО Жашківщини» Василь Якименко, який наголосив на необхідності отримання професійних знань і впевненості у майбутньому сьогоднішнім випускникам.

Окремо зі словами вдячності до всіх причетних до проекту «Норвегія – Україна» звернулася випускниця Оксана Слонська: «Ми вдячні педагогам за всі ті знання, якими ви ділилися з нами, організаторам проєкту – за можливість знову влитися у студентське життя».

Для науково-педагогічного колективу Уманського НУС даний проєкт став важливою справою, тож і до навчального процесу відношення було традиційно серйозним і відповідальним. Зичимо випускникам успіхів і всіляких гараздів! Хай увесь спектр знань і порад викладачів принесе практичну користь вам і вашим родинам, а колектив Уманського НУС завжди відкритий для подальшої співпраці і неодмінно пишатиметься вашими здобутками!

Пресцентр Уманського НУС