01.01.1970 1845

Вуколов Сергій Михайлович

 

    Народився 5 вересня 1876 р. на Брянщині. Закінчив Санкт-Петербурзький університет.

     З 1904 по 1922 р. викладав овочівництво та географію в Уманському училищі садівництва і землеробства.

    У 1907 р. він організував кабінет овочівництва - єдиний науковий центр овочівництва в Росії. Кабінет мав багату колекцію насіння овочевих рослин, городній інвентар, муляжі плодів овочевих культур, консервовані плоди, колекції шкідників і хвороб. У той час овочі вирощували як у відкритому, так і в закритому ґрунті, у парниках вирощували розсаду овочевих рослин.

     С.М.Вуколов створив колекційне поле площею 1 га, де студенти проводили наукові дослідження і навчальну практику. Він проводив на високому рівні теоретичні заняття з овочівництва, зразково організував практичні роботи з вирощування овочів, а також насінництво овочевих культур. У господарстві училища вирощували насіння овочевих культур з високими посівними якостями.

     Під керівництвом професора С.М.Вуколова студенти вирощували насіння, яке потім використовували для потреб господарства і навчального процесу, а також продавали приватним особам. У прейскуранті налічувалося 173 найменування вирощеного насіння. Крім вирощування власного, училище закуповувало насіння з Англії, Німеччини, Голландії, Франції, Америки.

     Лекції С.М.Вуколова взято за основу підручника «Курс городництва» та монографії «Кабінет огородництва Уманського училища садівництва і землеробства».

     Після виїзду з Умані С.М.Вуколов працював старшим спеціалістом садівництва й городництва Брянського губернського земельного управління. У 1925 р. його обрали професором Кубанського СГІ і він очолив кафедру овочівництва, де продовжував сортовипробування впроваджених сортів. Праці С.М.Вуколова друкувалися у «Трудах Краснодарского СХИ», які нині зберігаються в його фондах.

     Сучасники й послідовники високо цінували Сергія Михайловича Вуколова як видатного вченого, педагога й намагалися в усьому наслідувати його. Багато його учнів також стали відомими вченими, які зробили вагомий внесок у розвиток вітчизняної аграрної науки й, зокрема овочівництва.

     Помер С.М.Вуколов у 1939 р.