01.01.1970 2550

Шкварук Микола Матвійович

  

   Народився 12 грудня 1898 р. в с. Братишеві Тлумацького району Івано-Франківської області в бідній селянській родині. Дитинство пройшло в наймах. У вільні від тяжкої праці години навчався у кравецькій школі, а в 1917 р. закінчив Віденську кравецьку академію та одержав диплом кравця. У 1918 р. М.М.Шкварук був мобілізований до Галицької армії, а потім - полон, тяжкі хвороби, поневіряння.

     З 1921 р. навчався у Ставищенській агрошколі, Уманському агротехнікумі, де відвідував лекції та завідував студентською їдальнею.

     У 1925 р. очолив агропрофшколу в с. Гусаковому Звенигородського району; у 1928 р. закінчив педагогічні курси при Київському політехнічному інституті та продовжив працювати завідувачем агропрофшколи на Вінниччині.

     З 1931 р. М.М.Шкварук працює в Уманському СГІ асистентом, проводить наукові дослідження і 1940 р. захищає кандидатську дисертацію.

    Під час війни, ризикуючи життям, урятував від знищення оранжерею інституту. Після звільнення Умані від фашистів продовжує навчальну й наукову роботу на кафедрі агрохімії та ґрунтознавства. Протягом 1958-1962 рр. під його керівництвом проведено масштабне обстеження ґрунтів Черкащини. Матеріали досліджень були передані всім господарствам області; вони донині слугують раціональному використанню посівних площ, сівозмін, систем обробітку та удобрення сільськогосподарських культур, підвищенню родючості, захисту й збереженню ґрунтового покриву.

     У 1960 р. Микола Матвійович захищає докторську дисертацію, створює наукову школу з вивчення ґрунтів. Він блискуче викладав геологію і ґрунтознавство. Колеги й студенти захоплювались його людяністю, щирістю і добротою. Він умів зацікавити їх простим і доступним викладом складних процесів ґрунтоутворення.

     М.М.Шкварук - автор і співавтор ряду підручників, навчальних посібників, монографій, нарисів. Він був неперевершеним знавцем історії дендропарку «Софіївка».

     За багаторічну сумлінну творчу працю Микола Матвійович Шкварук нагороджений орденом «Знак Пошани», Почесною грамотою Президії Верховної Ради УРСР та іншими відзнаками.

     Помер М.М.Шкварук у 1984 р.