01.01.1970 2856

Шитт Петро Генріхович

 

Народився 01.08.1875 р. в с. Вітриш (Молдова). У 1893 р. закінчив Пензенське училище садівництва, 1908 р. - Новоросійський університет в м. Одеса, після чого тривалий час працював у садівничих господарствах Поділля, Криму, Курської і Воронезької областей.

З 1899 р. в м. Одеса викладає в училищі садівництва. З 1908 р. - викладач Богородицького с.-г. училища, пізніше завідує помологічним садом Варшавського університету.

З 1911 р. П.Г. Шитт викладає плодівництво в Уманському училищі садівництва і землеробства. Закладає зразковий сад і плодорозсадник, поліпшує паркові насадження і розгортає науково-дослідну роботу.

Він керував всіма галузями садівництва, розробив "Організаційний план плодового господарства Уманського Царициного саду", опублікував у 1913 р. і перспективи його подальшого розвитку, вніс значний вклад у поліпшення навчальної роботи на відділенні садівництва. Він перший в Умані розпочав вивчення кореневої системи та фізіології живлення плодових дерев, закономірностей росту й циклічності онтогенетичного розвитку, підготував низку робіт, які були надруковані в журналі "Научное плодоводство". Виконані в Умані дослідження дали змогу П.Г. Шитту під час його роботи в Московській сільськогосподарській академії ім. Тімірязєва поліпшити і значно вдосконалити технологію вирощування плодових дерев.

Дещо пізніше працює на Дніпропетровській с.-г. дослідній станції (тоді Катеринослав). У 1920 р. організовує кафедру плодівництва в Тімірязєвській с.-г. академії, якою керує до кінця свого життя.

П.Г. Шитт уперше встановив закономірності росту і розвитку плодових рослин, розробив методику біологічного обслуговування садів. Наукові роботи присвячені також вивченню сортів. Запропонував біологічний метод обслуговування, в основу якого покладено положення, що плодові рослини є своєрідним самозаписом, який показує умови росту і розвитку рослин.

П.Г. Шитт встановив циклічність зміни скелетних і обростаючих гілок у кроні, ярусність гілок, морфологічний паралелізм у плодових і ягідних культур. Лауреат Державної премії СРСР (1950 р.).

Помер П.Г. Шитт 31.01.1950 р. у Москві.