01.01.1970 2420

Нордман Олександр Давидович

 

    Народився 11 травня 1803 р. на острові Роутзінзальмі (Фінляндія) у родині військових.

     Навчався в гімназії, 1827 р. закінчив Петербурзький університет, вільно володів кількома європейськими мовами. Після закінчення університету йому було присвоєно науковий ступінь доктора філософії.

     У 1828-1832 рр. навчався на медичному факультеті Берлінського університету, а потім працював професором Ришельєвського ліцею (м. Одеса). У цей період зростає його авторитет як ученого й дослідника; він бере активну участь у роботі «Наукового бюлетеня», що видається Російською академією наук.

     У грудні 1833 р. О.Д.Нордмана обирають дійсним членом сільськогосподарського товариства Південної Росії, а із січня 1834 р. наказом Новоросійського та Бессарабського губернатора його призначають за сумісництвом директором Імператорського Одеського ботанічного саду. На посту директора він організовує закладання саду, вирощує й відпускає населенню садивний матеріал, культивує рідкісні рослини, які привозить зі своїх численних експедицій, налагоджує широкий науковий обмін з ботанічними садами Петербурга, Москви, Берліна, Відня, Парижа.

     У 1840-1848 рр. О.Д.Нордман організовує геоботанічні та зоологічні екскурсії Бессарабією, Кримом і Півднем України, вивчає флору, фауну, збирає великі колекції.

     Із відкриттям при Одеському ботанічному саду Головного училища садівництва в листопаді 1844 р. Олександра Давидовича призначають його першим директором. Він працює над розробленням програми навчання, будує навчальний корпус, розширює площі насаджень Ботанічного саду, популяризує кращі сорти садових і польових культур. Його наукові праці містять описи рослин, птахів, комах, гідроїдних поліпів, молюсків, палеонтологічних решток ссавців.

     У 1848 р. О.Д.Нордман обіймає посаду професора історії природознавства Гельсінгфорського університету, де він продовжує вивчати рослинний і тваринний світ, видає чотири томи «Палеонтології Південної Росії», а після виходу у світ монографії «Південна Росія» його обирають почесним членом-кореспондентом Паризької академії наук.

     За значний внесок у розвиток біологічної науки Олександр Давидович Нордман отримав імператорську нагороду - орден Володимира ІІІ ступеня, а також нагороджений Демидівською премією.

     Помер О.Д.Нордман у 1866 р.