01.01.1970 2556

Корабльов Іполіт Іванович

 

Народився 26.01.1874 р. в с. Городок Духовищинського повіту на Смоленщині в родині безземельного селянина. Закінчив Духовищинське училище, отримав диплом учителя міських шкіл і протягом 11 років був завідувачем Земської школи садівництва і бджільництва в м. Соші Смоленської губернії.

У 1898-1902 рр. як вільний слухач навчався в Московському сільськогосподарському інституті, а влітку працював на Ізмайлівській дослідній пасіці.

Після закінчення інституту І.І. Корабльов був зарахований спеціалістом сільського господарства при департаменті землеробства (1902 р.) і відправлений до Полтави для роботи з розвитку бджільництва та шовківництва в Полтавській, Харківській та Чернігівській губерніях. У цей час він публікує в журналах "Пчеловодная жизнь" та "Русский пчеловодный листок" узагальнення досліду бджільництва, дає поради з розвитку цієї корисної і цінної галузі, вивчає стан бджільництва в центральних областях Росії, Криму, Бессарабії, Кавказу і Середньої Азії.

Наступною подією у житті І.І. Корабльова було призначення на роботу в Уманське середнє училище садівництва і землеробства. Тут він очолив навчально-дослідну пасіку та шовководню.

Пасіка в училищі існувала з 1892 року. На її базі працювали курси народних учителів, які після закінчення навчання розповсюджували знання серед місцевого населення. При пасіці діяв музей з усіма необхідними приладами та інструментами для бджільництва, майстерня з виготовлення вуликів, бджолярського інвентаря, штучної вощини для потреб пасічника на продаж. При пасіці був розсадник медоносних рослин. І хоч курс бджільництва був невеликим і вивчався як один з розділів тваринництва, все ж серед учнів були такі, що віддавали вільний час бджільництву.

Важливою стороною тогочасного життя були сільськогосподарські та промислові виставки, починаючи від місцевих і закінчуючи міжнародними. Експонати, виготовлені під керівництвом І.І. Корабльова, отримали великі та малі Золоті медалі.

У той час І.І. Корабльов щорічно запрошувався до Московського СГІ як експерт підготовки фахівців з бджільництва. 14 квітня 1913 року його було нагороджено орденом св. Станислава ІІІ ступеня, присвоєно звання професора.

В Уманському агротехнікумі протягом 10 років він очолював кафедру бджільництва та шовківництва, з 1922 по 1925 рр. був деканом плодоовочевого факультету, автор підручника "Бджільництво", який цінний і понині.