01.01.1970 1698

Фішман Яків Мусійович

  

   Народився 11 квітня 1888 р. в Одесі.

     У 1905 р. закінчив Одеську гімназію. З 1904 р. - член партії есерів, арештований за замах на голову Одеського відділення «Союза русского народа». Покарання відбував у Туруханському краї (1906-1911); утік через Китай до Італії, де закінчив хімічний факультет Неаполітанського університету.

     З 1917 р. - у Червоній гвардії, учасник штурму Зимового палацу, член ЦК лівих есерів. Учасник заколоту лівих есерів, виготовив ручну бомбу, якою був убитий посол Німеччини в Москві В. фон Мірбах. Заочно засуджений до 3 років ув'язнення. Перебуваючи в тюрмі, він переглянув свої погляди на боротьбу з більшовиками і приєднався до фракції, яка виступала за легалізацію лівоесерівської партії. Був політпрацівником на фронтах громадянської війни, працював в Управлінні розвідки штабу РСЧА, військовим аташе в Німеччині, Італії. З 1925 р. - начальник військово-хімічного управління РСЧА, начальник Інституту хімічної оборони.

     У 1935 р. Якова Мусійовича нагороджено орденом Червоної Зірки, йому присвоєно звання корпусного інженера, а в 1936 р. - науковий ступінь доктора хімічних наук. У 1940 р. Я.М.Фішмана заарештовано й засуджено до 10 років виправно-трудового табору. Термін відбував, працюючи в закритій хімічній лабораторії.

     У 1949 р. Я.М.Фішмана знову заарештовують, але невдовзі виправдовують, і він працює начальником хімічної лабораторії в Норильську. У 1955 р. йому повертають партійний квиток, військове звання генерал-майора технічних військ.

     Комісія, створена ЦК КПРС у 1964 р., розслідувала звинувачення Я.М.Фішмана у співпраці з «військово-есерівським центром» та як агента німецької й італійської розвідок і встановила, що воно було сфабриковане органами НКВС. Насправді у той час він був позаштатним радянським розвідником.

     Після звільнення працював завідувачем кафедри хімії Інституту механізації сільського господарства в Саратові, а невдовзі обійняв посаду завідувача кафедри хімії в Уманському СГІ.

     Помер Я.М.Фішман у 1961 р.