01.01.1970 3129

Дука Степан Харитонович

 

Народився 10.04.1907 р. в с. Жовтому П'ятихатського району Дніпропетровської області. Закінчив сільськогосподарський технікум і в 1929 р. Уманський СГІ, де залишився працювати на кафедрі генетики і селекції асистентом професора Грюнера. Далі - аспірантура в Харківському інституті прикладної ботаніки й успішний захист наукової доповіді з виведення багаторічного жита в Академії с.-г. наук (Харків), про що схвально відгукнувся М.І. Вавілов, та подальша праця в Уманському СГІ доцентом і завідувачем кафедри генетики і селекції.

Після дослідницької роботи з багаторічним житом ним було експериментально одержано мутації за допомогою рентгенівських променів у сочевиці, було розв'язано проблему добірності насіння тощо.

За результати досліджень з селекції яблуні, вишні і суниці йому присвоєно звання кандидата с.-г. наук. Згодом С.Х. Дука переїжджає до Києва і починає свою роботу в Українському інституті садівництва.

Під час Великої Вітчизняної війни бере участь у боях у Заполяр'ї, визволяє Пушкінські Гори. Його заслуги у воєнні часи відзначено бойовими орденами, медалями.

Після захисту докторської дисертації, у 1949-1960 рр., працює директором Українського науково-дослідного інституту садівництва. Упродовж десяти років він не тільки очолював цю установу, а й продовжував свої дослідження.

С.Х. Дука є автором понад 70 наукових робіт з генетики, селекції і садівництва. Особливе місце серед них посідає монографія з біології і селекції садових крупноплідних суниць.

Результатом багаторічної копіткої роботи над виведенням нових сортів плодових і ягідних рослин стало співавторство у декількох сортах суниць (Київська рання 2, Ювілейна, Українка), черешні Улюблена Дуки, Красуня Києва, Китаївська чорна) і вишні (Уманська скороспілка). Його сорт яблуні Рубінове Дуки використовується дотепер як і створений ним великий гібридний фонд.

За видатні заслуги у створенні нових сортів С.Х. Дуці було присвоєно звання лауреата Державної премії СРСР (1952 р.). Він нагороджений двома орденами Трудового Червоного Прапора, іншими почесними відзнаками.

Помер С.Х. Дука 23.06.1960 р. Його іменем у 1961 році названо одну з вулиць Києва.