01.01.1970 1724

Чалий Володимир Федорович

 

    Народився у 1878 р. у м. Волочанську Харківської губернії. Місце навчання і здобуття наукового звання чи наукового ступеня - невідомі. Але у період, коли сільське господарство, згідно з державними планами, стрімко оснащувалося технікою, були необхідні, досвідчені особливо у базових закладах для підготовки фахівців, добре підготовлені у машинно-тракторній справі вузи. В Умані такими закладами були сільськогосподарський інститут і технікум механізації сільського господарства, на роботу до яких був запрошений Володимир Федорович Чалий.

     У 1929-1938 рр. очолював кафедру механізації сільського господарства Уманського СГІ та за сумісництвом працював в Уманському технікумі механізації сільського господарства, якому інститут надавав активну наукову, навчально-методичну й матеріальну допомогу.

     Починаючи з 1935 р., завдяки активній діяльності завідувача кафедри В.Ф.Чалого кафедра поповнилася новою на той час сільськогосподарською технікою, зокрема тракторами випуску Харківського, Сталінградського, Челябінського тракторних заводів, ґрунтообробними машинами на тракторній тязі, комбайнами, а також молотарками - МК-1100, АРМ-710, віялкою-сортувалкою, трієром.

     В аудиторіях студенти вивчали будову нових зразків техніки, а на полігонах навчались налаштовувати, регулювати агрегати, освоювали технологічні процеси.

     Водночас на кафедрі проводилася наукова й конструкторська робота. Разом із викладачами кафедри В.Ф.Чалий розробляв і вдосконалював конструкції машин для збирання зернових культур, гніздової сівби й садіння висадків насінників цукрових буряків; кафедрою виготовлялись удосконалені зразки окремих агрегатів, які одержали високу оцінку та впроваджувались у масове виробництво. На кафедрі покращилося навчально-методичне забезпечення, зміцніла навчальна й виконавська дисципліна, значно підвищився рівень підготовки фахівців. Випускники добре знали техніку та ефективно використовували її на виробництві.

     Проте політичні репресії, які масово проводилися в 1937-1938 рр., не оминули талановитого педагога й науковця. Трійкою Управління НКВС у Київській області В.Ф.Чалого було засуджено до вищої міри покарання - розстрілу.

     Вирок виконаний 4 травня 1938 р.

     Володимир Федорович Чалий реабілітований посмертно за відсутністю складу злочину.