01.01.1970 2573

Анненков Микола Іванович

 

     Народився 21 квітня 1819 р. в Псковській губернії в дворянській родині. Початкову освіту здобув у приватному пансіоні, потім навчався в гімназії в Москві. У 1843 р. Закінчив філософський факультет Московського університету й одержав науковий ступінь кандидата природничих наук.

     З 1844 р. працював учителем ботаніки Московської землеробської школи, з 1847 р. викладав географію в Московському Олександрівському сирітському  інституті, а в 1851 р. М. І. Анненков призначений на посаду інспектора. Протягом 1853-1863 рр. очолював Московську землеробську школу та водночас - комітет акліматизації Московського товариства сільського господарства.

     У 1863 р. Миколу Івановича у чині статського радника призначають директором Головного училища садівництва в м. Умані, а в 1868 р. (у зв'язку з реорганізацією училища) - директором Уманського училища землеробства й садівництва.

     Це було училище нового типу, де поряд з викладанням у повному обсязі садівництва вводилися додаткові дисципліни, що вивчалися в землеробських училищах країни. Крім садів, в училищі створюють «практичне» поле й ферму.

     Як видатний учений у галузі ботаніки, садівництва й лісівництва, М. І. Анненков викладав ці дисципліни в училищі, проводив велику наукову роботу. Збираючи матеріали про рослинний світ Підмосков'я, Микола Іванович понад десять років друкував статті у зарубіжних природничих журналах, а під час перебування в Умані продовжував роботу над новою редакцією «Ботанічного словника», який з доповненнями був надрукований у 1876 та 1878 р. в  Санкт-Петербурзі. Істориконауковий інтерес становить і його монографія «Лесоводство» (1851).

     М.І.Анненковим було введено в культуру насаджень Уманщини кримську сосну та створено водопостачальну систему для поливу плодових і декоративних насаджень, яка проіснувала понад 80 років.

     Він видав фундаментальну працю «Ботанический словарь», за яку Російська академія наук нагородила його Демидівською премією, а імператор Олександр ІІ - діамантовим перснем із рубіном.

     З 1860 р. М. І. Анненков був редактором часопису «Сільське господарство», журналів «Записки комітету лісівництва» та «Записки комітету акліматизації», видавав «Газету для сільських господарів». За успіхи в галузі садівництва й лісівництва його обрали членом-кореспондентом Російської академії наук, дійсним членом 15 вітчизняних і зарубіжних наукових товариств. Московське товариство любителів садівництва нагородило Миколу Івановича середньою золотою, а вільне економічне товариство - великою срібною медалями.

     Помер М. І. Анненков 9 серпня 1889 р.