09.12.2012 3404

Експозиція музею

Музей розміщений в одній залі історичної будівлі на території студмістечка. В експозиції поетапно представлено всі історичні періоди розвитку навчального закладу, починаючи з часу заснування в 1844 році.

Має два тематичних розділи – історія і сьогодення. Фото, документи, рукописи, друковані видання, речові експонати сторінка за сторінкою розповідають про заклад, про його студентів, викладачів, випускників, знакові події у долі університету.

Перший період історії університету пов'язаний із організацією Головного училища садівництва (ГУС) в Одесі та його переїзд до Умані згідно з імператорським наказом в 1859 році.

Наступний етап перетворення ГУС в Уманське середнє училище земле­робства і садівництва (1868), яке стало випускати вчених управителів і садівників. Проте всезростаюча потреба у кваліфікованих спеціалістах з питань  садівництва стала приводом до відкриття в училищі двох окремих відділень – садівництва і землеробства та перейменування закладу в училище садівництва і землеробства (1903).

За радянських часів заклад, зростаючи чисельно, спочатку став агротехнікумом (1921) з правами вищої школи, а потім – сільськогосподарським інститутом (1929). Війна зруйнувала мирне життя населення та роботу закладу. Значна частина студентів та викладачів пішла на фронт, частина була евакуйована до Туркменістану, і лише старші, непризовного віку, викладачі залишились на окупованій території. Вони першими прийшли до інституту вже наступного дня після визволення міста Умань від німецьких загарбників (10.03.1944) й почали піднімати з руїн свій навчальний заклад.

У 1959 році інститут був нагороджений орденом Трудового Червоного прапора за успіхи в підготовці кадрів для науки та виробництва.

У 1976 році в закладі було відкрито економічний факультет з двома спеціальностями, зросла чисельність студентів, їх здобутки на виробництві. Станом на 1994 рік заклад закінчило понад 20 тисяч випускників, серед яких були 23 Герої Праці, а Л.Й. Шліфер та О.Н. Парубок були удостоєні цього звання двічі.

Перший історичний розділ експозиції завершується матеріалами, присвяченими 150-літньому ювілеєві університету.

Розділ «Університет сьогодні» відображає події, пов’язані з наданням статусу сільськогосподарської академії (1996), згодом аграрного університету (2003) та Національного університету садівництва в 2009 році. В цій частині експозиції представлена діяльність факультетів, кафедр, навчально-науково-виробничої бази, навчання та виховна робота, наукова діяльність тощо.

В музеї влаштовуються зустрічі, бесіди, консультації, надаються довідки з питань історії чи персоналій, матеріали до написання наукових доповідей, рефератів, дипломних робіт, дисертацій тощо. Матеріали про роботу музею друкуються в періодичних та фахових краєзнавчих виданнях. Працівник музею бере участь у семінарах, конференціях, масових заходах в університеті та за його межами.

При музеї діє гурток екскурсійної справи, де студенти вивчають історію рідного краю (у даному випадку – це історія та культура Черкаської області, міста Умань та Уманщини, історія університету та пам’ятки садово-паркового мистецтва «Софіївки»).

Музей працює з 8.00 до 17.00 години щодня з понеділка по п’ятницю. Субота, неділя – вихідні дні.