28.10.2013 2150

Масельський Олександр Степанович

Масельський Олександр Степанович

Масельський Олександр Степанович – Герой України

Народився 7 грудня 1936 р. в с. Новогригорівці Хмелівського району Кіровоградської області в багатодітній селянській родині.

Трудову діяльність розпочав у 18 років колгоспником. Після служби в армії закінчив Уманський СГІ (1963). Працював бригадиром, головним агрономом радгоспу «Комуніст» Краснолиманського району Донецької області. З 1966 р. – аспірант, молодший науковий співробітник НДІ землеробства (м. Київ). У 1969 р. став директором насінницького радгоспу «Червоний жовтень» ім. В. Я. Юр’єва. У 1973 р. в Українському НДІ рослинництва, селекції й генетики захистив кандидатську дисертацію на тему: «Врожайність кукурудзи залежно від площі живлення та добрив при зрошуванні на сірому опідзоленому ґрунті».

Обіймав керівні посади в Балаклійському та Валківському районах Харківщини, обирав ся головою виконкому Харківської обласної ради народних депутатів. Був депутатом Верховної Ради УРСР 11-го скликання, членом ЦК КПУ. У 1989 – 1991 рр. – народний депутат СРСР, із 1991 по 1994 рр. – представ ник президента в Харківській області; з травня по жовтень 1991 р. – віце-прем’єр-міністр України. У 1994 р. очолював Харківську обласну раду, згодом Харківську ОДА.

З ім’ям О. С. Масельського пов’язані всі найзначніші зміни на Харківщині, де саме при ньому було закладено основи ринкових відносин і сучасних форм господарювання. В умовах економічної кризи в Харкові пустили третю чергу лінії метро, реконструювали аеропорт, провели теплотрасу на Салтівку, побудували дитячу лікарню. У районах області побудовано 112 шкіл, упродовж п’ять років щорічно вводили в експлуатацію від 2,5 до 5 тис. будинків садибного типу. О. С. Масельський багато зробив для зміцнення зв’язків між Харківською й Львівською областями.

У перспективі він планував розширювати ді лові контакти Харківщини з країнами СНД і Східної Європи. Але передчасна смерть у 1996 р. перекреслила всі плани.

Харків’яни увічнили пам’ять свого губернатора. Ім’я Олександра Масельського присвоєно дитячій лікарні, ліцею у Валках, Краснокутському дитячому будинку. У місті з’явилася станція метро ім. Олександра Ма сельського, кращі студенти харківських вищих навчальних закладів одержують персональні стипендії його імені. Встановлено щорічні премії імені О. С. Масельського за творчі й спортивні досягнення.

О. С. Масельський нагороджений двома орденами Трудового Червоного Прапора, Почесною відзнакою Президента України, він – заслужений працівник сільського господарства. Звання Героя України йому присвоєно 5 грудня 2006 р. посмертно.