28.10.2013 1989

Кавун Василь Михайлович

Кавун Василь Михайлович

Кавун Василь Михайлович – Герой Соціалістичної Праці

Народився 14 серпня 1928 р. в с. Кобринові Тальнівського району Черкаської області в бідній селянській родині. Крім нього, селянська люлька вигойдала ще шістьох дітей. У хаті Кавунів було багато книг, особливо брошур «Сам собі агроном», тож усі діти вибрали одну професію – агронома.

У 1948 р. В. М. Кавун вступив до Уманського СГІ. Вчився добре, а під час канікул допомагав колгоспникам косити сіно, працював шофером, трактористом, комбайнером.

У 1953 р. він закінчив інститут. І хоча мріяв стати вченим, селекціонером, довелося йти працювати, аби допомагати меншим братам і сестрам. Працював агрономом у колгоспі ім. 40-річчя Жовтня Бершадського району, а за кілька місяців його обрали головою колгоспу ім. В. В. Куйбишева Теплицького району Вінницької області.

У 1958 р. В. М. Кавун очолює один з найвідсталіших колгоспів с. Шляхової Бершадського району. На цій посаді працював до 1970 р. Дбав про підвищення врожаїв, завжди радився зі старшими колгоспниками. Василь Михайлович насамперед думав про людей, про їхній добробут. Поступово колгосп виходить на перше місце в області за всіма показниками. За досягнуті успіхи в розвитку сільськогосподарського виробництва Указом Президії Верховної Ради СРСР від 25 травня 1967 р. колгосп ім. XXII з’їзду КПРС нагородили орденом Леніна.

Цього ж року село Шляхова стало учасником Всесвітньої виставки «ЕКСПО–67» у Монреалі. До цієї події шляхівчани ретельно готувалися. Радянський павільйон справив на відвідувачів глибоке враження. Стенди, фото знімки, діаграми, короткометражні фільми яскраво відтворили історію села, а колгосп успішно витримав екзамен у Канаді.

Багато чого навчилися й шляхівчани за кордоном. В. М. Кавун узяв на замітку вміле використання техніки, нові високоврожайні тверді сорти пшениці, стійкі проти посухи.

Василь Михайлович провів ґрунтовні дослідження з горохом, за що вчена рада Української СГА в травні 1969 р. присвоїла йому науковий ступінь кандидата сільськогосподарських наук.

Потім він працював головою виконкому Вінницької обласної ради (1970 – 1978) та першим секретарем Житомирського обкому пар тії (1978 – 1989). Обирався депутатом Верховної Ради України та ще вісім років працював головою КСП «Світанок» с. Шляхової.

Василь Михайлович був депутатом Верховної Ради СРСР 6 – 10-го скликань, членом Президії Верховної Ради СРСР, головою постійної комісії з сільського господарства Ради Союзу Верховної Ради СРСР.

Василь Михайлович Кавун удостоєний звання Героя Соціалістичної Праці, нагороджений п’ятьма орденами Леніна, орденами Жовтневої революції та Трудового Червоного Прапора.

Помер В. М. Кавун у 2009 р.