15.11.2018 5440

«Васільцовським читанням» – бути!

16 листопада – день народження Героя України, Героя Небесної Сотні, випускника нашого закладу вищої освіти Віталія Васільцова. Саме до цієї дати з ініціативи кафедри соціально-гуманітарних і правових дисциплін Уманського національного університету садівництва та первинного осередку Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка було приурочено проведення Першого круглого столу «Васільцовські читання».

«Васільцовським читанням» – бути!

Незважаючи на згадані обставини, простора аудиторія № 234, де того четверга проводилися читання, вщерть була заповнена небайдужими студентами та викладачами. Відкриваючи роботу Круглого столу, ведучий програми доцент Іван Пахольчук звернув увагу присутніх на те, що Провидінням судилося, щоб дата народження Віталія співпала з Міжнародним днем студентів. Тож, побажавши студентам міцного здоров’я, успіхів у навчанні та всіляких гараздів, зазначив, що справжня суть цьго свята асоціюється зовсім не з веселощами, адже така дата обрана через трагічні події в Чехословаччині 1939 року, під час яких нацистськими зайдами був застрелений студент празького університету Ян Оплєтал, а пізніше розстріляно ще дев’ятеро представників студентських організацій.

На думку організаторів Круглого столу, окрім веселощів і мовчазного покладання квітів до Меморіальної дошки Героя Небесної Сотні, у ці дні доцільним є проведення й таких заходів, які будять розум і сумління, спонукають до виваженої самооцінки думок і вчинків. Ми апріорі зобов’язані до такої роботи. Адже ім’я Віталія Васільцова єдине в Небесній Сотні, яке асоціюється з закладами вищої освіти аграрного профілю.

Необхідній емоційній атмосфері аудиторії на самому початку роботи Круглого столу посприяв перегляд відеоролика про Героя Небесної Сотні, який люб’язно надала директор Музею історії університету, куратор студентської групи, у якій він навчався, Оксана Свистун. З неудаваною увагою присутніми було заслухано виступ на тему «Садівник Небесної Обителі» студентки 11-ек групи Оксани Беденко, яка у вересні цього року побувала на відкритті пам’ятника Віталію Васільцову у селі Жорнівка на Київщині. Поетичною ілюстрацією до виступу однокашниці став присвячений пам’яті Героя вірш Івана Пахольчука у виконанні Валентина Матлаша.

Ще не встигли зійти з очей матерів, дружин, сестер і маленьких діток перлинки сліз за полеглими лицарями Майдану, як підступними діями московського агресора Небо поповнилося цілими полками кращих синів і доньок України, 20 імен яких пов’язані з Уманню. Про них – вірних синів Вітчизни йшлося у виступах студентів: Світлани Середи, 21-м група; Анастасії Чепіжко, 13-аг група; Анастасії Депутат, 11-т група; Руслана Приходька, 14-ас група; Дарини Жилун, 11-ек група. Емоційному сприйняттю виступів сприяли поетичні твори в авторському виконанні письменниці, Голови Уманського Літературного об’єднання «ЛітО» Ніни Михайлової; професора, завідувача кафедри геодезії, картографії та кадастру Юрія Кисельова, та авторські, пісні старшого викладача цієї ж кафедри Сергія Кононенка.

«Васільцовським читанням» – бути!

Завершилися читання урочистою хвилиною пам’яті за полеглими за право бути нашій Державі українською та покладанням червоних гвоздик до Меморіальної дошки Героя України, Героя Небесної Сотні Віталія Васільцова.

«Васільцовським читанням» – бути!

Завершуючи Круглий стіл, його модератор зазначив: «Можливо, в майбутньому ініціатива проведення «Васільцовських читань» започаткує їх Всеукраїнський статус, що залежатиме і від резонансу, який матиме сьогоднішній захід».

Як на нашу думку, то такому резонансу і такому дієвому заходу патріотичного виховання студентської молоді – бути! Принаймні, поки що – у нашому університеті.

Іван Пахольчук, кандидат історичних наук, доцент кафедри соціально-гуманітарних і правових дисциплін