29.11.2018 1343

Презентація монографії «У пошуках щастя…» пам’яті видатного ботаніка В.А. Гаврилюка

23 листопада в конференц-залі Уманського національного університету садівництва відбулася презентація монографії «У пошуках щастя: життєвий шлях ботаніка В.А. Гаврилюка в щоденниках, листах, спогадах сучасників», приурочена до 90-ї річниці від Дня народження канд. біол. наук, доцента, завідувача кафедри ботаніки Віктора Антоновича Гаврилюка.

З вітальним словом виступила ректор університету Олена Непочатенко, яка подякувала за збереження історичної спадщини Уманського НУС, відображеної в історії життєвого шляху ботаніка Віктора Антоновича Гаврилюка, та відзначила укладачів грамотами.

Галина Чорна, кандидат біологічних наук, доцент кафедри біології та методики її викладання Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини виступила з доповіддю «В.А. Гаврилюк – дослідник Арктики». Вона розповіла, як зародилася ідея висвітлити життєвий шлях уманського ботаніка, ознайомившись із цікавими дослідженнями рослинності Чукотки та Камчатки, його гербарними зразками у фондах Гербарію (UM) та спогадами сучасників.

Оксана Свистун, завідувач музею історії університету, розповіла про В.А. Гаврилюка, як неординарну та цікаву особистість, з яким доводилося працювати на кафедрі ботаніки спочатку лаборантом, а згодом і викладачем. У музеї збережена епістолярна спадщина В. А. Гаврилюка (щоденники, листи, малюнки, світлини рослин, життєвого шляху, особисті речі).

Маргарита Парубок, кандидат біологічних наук, доцент кафедри біології розповіла про значний внесок вченого у ботанічний розсадник кафедри. За час керування В.А. Гаврилюка, як завідувача кафедри, ботанічний розсадник набув вигляду міні-ботсаду. Також вчений розгорнув дослідження з інтродукції як дикорослих, так і культурних рослин, здійснював поповнення цікавими видами; обмінювався насінням із провідними ботанічними садами України та ближнього зарубіжжя.

Тетяна Мамчур, кандидат сільськогосподарських наук, доцент кафедри біології, куратор гербарію УНУС (UM) ознайомила присутніх із меморіальною колекцією гербарію В.А. Гаврилюка та наголосила, що цінна історична колекція збережена саме завдяки В.А. Гаврилюку, оскільки на кафедрі він був головним хранителем гербарію, який було зібрано ще учнями Уманського училища садівництва і землеробства в Одесі, Криму та на Уманщині.

Ірина Дениско, кандидат біологічних наук, науковий співробітник НДП «Софіївка» НАН України ознайомила учасників презентації з іноземними респордентами з якими листувався Віктор Антонович. Науковці Канади, Америки, Франції, Німеччини, Польщі, Естонії обмінювалися науковими думками, підтримували тривалий час з ним дружні зв’язки.

Анатолій Яценко, доктор сільськогосподарських наук, професор, завідувач кафедри рослинництва УНУС поділився спогадами про Віктора Антоновича Гаврилюка, з яким познайомився в часи своїх студентських років. Відмітив його як чудову людину, відмінного наставника, знавця рослинного світу, митця, духовно багату людину; зупинився на його відмінних особистих і творчих здібностях.

Святослав Павлишин, аспірант кафедри біології, також поділився спогадами про відомого вченого, зазначивши, що завдячує В.А. Гаврилюку за теплі слова, пояснення на безліч запитань, наукові настанови, підтримку.

Любов Лихацька згадала про дружні родинні відносини зі знаменитим біологом.

Наталія Михайлова, провідний бібліотекар Наукової бібліотеки Уманського НУС, ознайомила слухачів з особистою бібліотекою В.А. Гаврилюка, яку збережено у фондах бібліотеки університету.

Констянтин Дзюган, студент 4 курсу факультету агрономії, виступив із доповіддю «Шлях серця» – любов до кактусів», в якій розповів про захоплення В.А. Гаврилюка цими прекрасними рослинами-спартанцями. Адже вчений мав неймовірно велику колекцію кактусів, які зайняли особливе місце у його житті.

До обговорення долучилася і провідний бібліотекар Варвара Охмак, і, як першочитач, поділилася душевними враженнями про дослідження В.А. Гаврилюка на Чукотці.

Також розмову підтримала і гостя заходу – Людмила Чупряк, директор Уманської центральної бібліотеки, яка подякувала за цікаву книгу про уманського ботаніка.

Світла пам'ять Віктору Антоновичу Гаврилюку!