Повідомити про новину

Наша мова – наш скарб

9 листопада – День української писемності та мови. І в Уманському національному університеті садівництва традиційно відзначають дане свято низкою тематичних заходів. Одним з них незмінно є написання Всеукраїнського диктанту національної єдності.

Цьогорічний, сімнадцятий Всеукраїнський радіодиктант національної єдності, крім України, писали в Латвії, Литві, Португалії, Словаччині, Румунії, Казахстані, Китаї, Аргентині, США та Канаді. Уманський НУС, як завжди, не лишився осторонь і завзято працював над написанням диктанту налаштувавшись на хвилю організаторів події – Українського радіо. І справжнім надбанням та гордістю є те, що ідея прижилася на рідній землі і набуває величезної популярності як на території держави, так і за кордоном. Дана акція є певним соціальним проектом і має на меті не лише перевірку знань з української мови, а й передбачає взаємодію особистостей різних соціальних груп і вікових категорій та популяризацію української мови не лише на території України, а й за її межами.

«Найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це його мова, ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування.»

День української писемності та мови як державне свято було започатковано Указом Президента України в 1997 році і відзначається щороку на честь українського літописця Нестора – послідовника творців слов’янської писемності Кирила та Мефодія. Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова.

Мова – найбільший скарб будь-якого народу. Віками виплекана, вона з любов’ю передавалася з покоління в покоління, вдосконалюючись та набуваючи цінності, формуючись та загартовуючись. Досвід людства упродовж тисячоліть переконливо доводить, що занепад мови – це зникнення нації. Якщо ж мова стає необхідною і вживається насамперед національною елітою – сильною і високорозвиненою стає нація і держава.

Написання радіодиктанту стало традиційним флешмобом для студентів і викладачів Уманського НУС. Цього разу вони зібралися в 170 аудиторіїї і впевнено та старанно, слово за словом, речення за реченням, нотували рядки, які доносили до присутніх радіохвилі UA-1. Аудиторія була переповнена бажаючими написати диктант, і вже об 11.50 вільних місць в аудиторії не залишилось. Серед активістів – як студенти, так і викладачі. Гарний настрій та затишну атмосферу створили всі присутні, зокрема, кандидат педагогічних наук, доцент Наталія Комісаренко, завідувач кафедри української та іноземних мов, змістовно та лаконічно розпочала захід, привітавши присутніх і розповівши про дане свято. Присутні з захопленням слухали Наталію Олександрівну, адже даний проект  – це свідомий крок бути разом, плекаючи та популяризуючи мову держави де народився, зростаєш та досягаєш успіхів.

Студенти, не приховуючи захоплених посмішок, радо йшли на діалог, уникаючи русизмів, нарочито підкреслюючи значущість рідної мови в їх житті. Як доказ – Анна Дяченко, староста 1 курсу 13-аг групи факультету агрономії прийшла писати диктант єдності зі всією групою. Причому юні патріоти мали рішуче і добровільне рішення і писати диктант не задля подарунка, який даруватимуть в разі безпомилкового написання, а для власного задоволення та відчуття єдності людей, що люблять свою мову.

І ось довгоочікувана тиша, налаштована хвиля українського радіо, всі в довготривалому очікуванні – Олександр Авраменко, доцент Київського університету імені Бориса Грінченка, завідувач кафедри гуманітарних дисциплін Технічного ліцею НТР, диктор радіо та телебачення, о 12.30 за київським часом, оголосив початок написання диктанту під назвою «Наші пісні». Текст патріотичного змісту, легко сприймається, мелодійно та, враховуючи неймовірно-заворожуючий тембр голосу диктора, притягує до написання навіть сторонніх слухачів, людей, які просто прийшли налаштувати апаратуру чи займались організаційними питаннями й завданнями. У диктанті згадувалися й сучасні українські пісні, що в сьогоденні лунають у виконанні Джамали та Руслани.Свої роботи всі охочі мають надіслати до столиці за адресою Українського радіо: Київ-1, 01001 Хрещатик, 26, не пізніше 10 листопада. Дату відправлення поштою визначатимуть за штемпелем на конверті, а результати всі отримають після того, як праці перевірять фахівці.

Сімнадцятий Всеукраїнський радіодиктант національної єдності відбувся. Бажаємо успіхів всім учасникам, людям, які небайдужі до рідної мови і завжди налаштовані на хвилю здорового патріотизму, людям, які з гордістю називають себе громадянами Української держави, плекаючи в серці рідну мову, бажаючи й надалі розвивати та вивчати її не лише задля гарних оцінок, а й для вміння користуватися нею в буденності. З Днем української писемності усіх! Плекаймо та любімо рідну мову, бо вона – наш генетичний код, наша характерна особливість, наш скарб.

Прес-центр Уманського НУС

Переглядів - 969

top